Novinky

  • 20.02.2024 Good Takuma Sato je výkonným poradcem Honda Racing Corporation

  • 13.02.2024 Good FIA má nového technického ředitele monopostů - Jana Monchauxe

  • 12.02.2024 Good Aston Martin představil vůz pro rok 2024.

Facebook Instagram

Sezona IndyCar začne o týden později

Sezona IndyCar začne o týden později

Šampionát čeká jednání o novém televizním partnerovi

IndyCar posunula termín závodu na okruhu Barber Motorsports Park z 11. na 18. dubna. Poté, co závod v St. Petersburgu odložila z původního březnového termínu na 25. duben, má závod v Alabamě sloužit jako úvodní podnik letošní sezony. Posun na 18. duben pak znamená, že piloty čeká náročný začátek ročníku se čtyřmi závody během tří týdnů. Hned týden po přeloženém závodě v St. Petersburgu jsou totiž na programu dva závody na Texas Motor Speedway.

Změna také znamená, že závod bude přesunut z kabelové stanice NBCSN na celoplošný kanál NBC. Závody tak budou dostupnější širšímu televiznímu publiku. „Ačkoliv je náš kalendář stále ovlivňován probíhající pandemií, budeme mít silný vstup do ročníku 2021. Šest z našich osmi úvodních závodů bude na celoplošné televizi, budeme mít kompaktnější kalendář,“ pochvaluje si změnu ředitel společnosti Penske Entertainment Corporation Mark Miles.

Na úvodní čtyři podniky navážou závody v Indianapolisu, kam piloti zamíří poté, co si po úvodním maratonu dopřejí týden volna. Velká cena Indianapolisu se jede 15. května, po ní následuje další víkend kvalifikace na Indy500 a 30. května 105. ročník slavného závodu.

Další z podniků, který se měl jet v úvodu sezony, tradiční Velká cena Long Beach, byl už s předstihem přesunut až na samotný konec letošního ročníku na 26. září.

Takuma Sató je posledním vítězem IndyCar na okruhu Barber Motorsports Park. Vloni se kvůli pandemii v Alabamě nejelo. Foto: IndyCar


IndyCar přesun oznámila ve stejný den, kdy vyšlo najevo, že stanice NBC svůj specializovaný sportovní kanál NBCSN s koncem letošního roku vypne. IndyCar v krátkém prohlášení ujistila fanoušky, že letošní vysílací schéma zůstane nedotčené.

Kabelová stanice NBCSN začala závody IndyCar vysílat v roce 2009, ještě pod jménem Versus. Kanál později koupila NBC a přejmenovala jej na NBC Sports Network (později jej začala označovat jen zkratkou NBCSN). O vysílání závodů se stanice dělila s celoplošnou sítí ABC, která patří do portfolia společnosti Disney. V posledních dvou sezonách získala ale mateřská NBC práva i na zbylé závody IndyCar. Jenže pandemie koronaviru zasáhla sportovní i mediální svět a kvůli propadům příjmů, způsobeným kromě covidu také stále častějším trendem odpojování domácností od kabelové televize, se teď NBC rozhodla kanál zrušit.

Neznamená to ale, že by NBC ukončila vysílání sportovních přenosů – stanice má práva na olympijské hry až do roku 2036. Kromě toho vysílá část sezony NASCAR, závody IMSA, MotoGP, anglickou Premier League či NHL. NBC v interním dokumentu pro zaměstnance, který ale unikl v pátek na veřejnost, informovala, že sportovní přenosy se přesunou na kabelový program USA Network a také na streamovací službu Peacock.

O tom, kdo bude od příštího roku v Americe přenášet závody IndyCar, bude série jednat v průběhu jara. A to může mít dopad i na evropské fanoušky. Když ještě část sezony přenášela ABC, prodávala mezinárodní práva přes svoji platformu ESPN International. Po rozchodu s ABC IndyCar spustila vlastní platformu na přeprodej práv do zahraničí. Od první chvíle ji ale provázely potíže a IndyCar zmizela z mnoha zahraničních stanic, včetně těch českých. Prodej prostřednictvím rozšířené platformy, jakou je ESPN, by navíc umožnil zařadit práva na přenosy do různých výhodných balíčků, které televize kupují.

Zdroj: IndyCar, úvodní foto: IndyCar