Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Debut v Long Beach si odbude úřadující šampion F2

Debut v Long Beach si odbude úřadující šampion F2

Acura Grand Prix of Long Beach – před závodem

Po měsíci pokračuje tento víkend letošní sezona IndyCar Series. Je tomu dokonce ještě déle, kdy se naposledy udělovaly v sérii body, protože závod 24. března byl nemistrovský. Ten poslední bodovaný se jel ještě o dva týdny dříve a to v St. Petersburgu, teď je na programu další městský závod, ten nejtradičnější – Long Beach.

Na kalifornské dráze si odbude debut v IndyCar jedno zajímavé jméno – úřadující šampion Formule 2 Théo Pourchaire. Dvacetiletý Francouz nahradí u týmu Arrow McLaren Davida Malukase. Ten si v únoru přivodil poranění ruky po pádu z horského kola. Za stáj, ke které přestoupil po dvou sezonách u týmu Dale Coyne Racing tak ještě nestartoval. V úvodních dvou podnicích ho nahradil Callum Illott, ten ale kvůli povinnostem v závodech vytrvalostních vozů nebyl v Long Beach k dispozici.

Další tajenka co do obsazení závodní sedačky byla až v týdnu odhalena u týmu Dale Coyne Racing. Ten nastoupí se sestavou Nolan Siegel a Jack Harvey. Američan Siegel debutoval v nemistrovském závodě v Thermal Clubu, v Long Beach pilot, který startuje v sérii IndyNXT a o závodních víkendech, kdy tato juniorská série má volno, dostává šanci i v IndyCar, závodit měl. Otázkou bylo, co s druhým vozem. Nakonec Coyne do 1. vozu (číslo 18) posadil Harveyho a Siegela posunul do druhého monopostu (číslo 51).

Premiéru si odbude v Long Beach i jedna technická novinka – upravený aeroscreen chránící kokpit. Jeho horní část (halo) se objevila už v St. Petersburgu. Teď ale přichází na řadu i upravený zbytek, který je lehčí, než ten původní zavedený v sezoně 2020, a má zajistit především lepší proudění vzduchu do kokpitu, protože to bylo od začátku největším problémem spojeným s touto bezpečnostní inovací. Původně měl nový aeroscreen zažít svůj debut až v Indianapolisu.

IndyCar navíc dále experimentuje s formátem pátečního prvního tréninku. Tentokrát dala prvních 45 minut dráhu k dispozici všem jezdcům, pak se pole rozdělí na dvě poloviny a obě skupiny dostanou prostor na 10 minut. Nováčci mohou trénovat celou dobu.

Do Long Beach přijíždí jako obhájce vítězství Kyle Kirkwood. Pětadvacetiletý Američan se před rokem dočkal v Long Beach svého premiérového vítězství, další přidal pak v průběhu sezony v Nashvillu, oba triumfy zatím zůstávají jeho jedinými umístěními v první pětce. Od roku 2008, kdy se závod přesunul do kalendáře sjednocené série IndyCar, dokázal vyhrát dva po sobě jdoucí ročníky jen jeho stájový kolega Alexander Rossi.

Šampionát vede dvojnásobný mistr Josef Newgarden, který opanoval závodní víkend v St. Petersburgu. V Thermal Clubu byl nezastavitelný obhájce titulu Álex Palou, mistrovské body se ale za tento závodní víkend neudělovaly.

Závod v Long Beach nedávno kompletně převzal bývalý spolumajitel Champ Cars a týmu Forsythe Racing Gerald Forsythe. Dvaaosmdesátiletý podnikatel získal poloviční podíl na právech pořádat závod z pozůstalosti dalšího spolumajitele Champ Cars zesnulého Kevina Kalkhovena. Po právech pokukovaly různé subjekty, včetně samotné IndyCar, respektive mateřské společnosti Penske Entertainment , ale také třeba konkurenční NASCAR nebo skupiny, které do Long Beach chtěly vrátit závody Formule 1.

Městský okruh v Long Beach

Délka okruhu: 1,968 míle (3,167 km), 11 zatáček
Délka závodu: 85 kol (167 mil)
První závod: 1975 (F5000), 1984 (CART/IndyCar)
Rekord okruhu: Colton Herta (Andretti Autosport) – 1:05,3095 v roce 2022
Loňské pole position: Kyle Kirkwood (Andretti Autosport) – 1:06,2878
Loňský vítěz závodu: Kyle Kirkwood (Andretti Autosport)

Časový harmonogram (SELČ)
Pátek 19. 4.
23:50 – 1:05 – 1. trénink

Sobota 20. 4.
17:25 – 18:25 – 2. trénink
20:25 – 21:55 – Kvalifikace

Neděle 21. 4.
21:45 – start závodu Acura Grand Prix of Long Beach

 

Zdroj: Původní text redakce, úvodní foto: Penske Entertainment