Nemožné se stalo realitou
Hamilton získal členství v exkluzivních klubech
Loni to vypadalo, že je Lewis Hamilton už evidentně za zenitem, když se opakovaně nedokázal s Ferrari dostat ani ze Q1. Včera však byl opět rychlejší než týmový kolega Charles Leclerc a s trochou štěstí na safety car vyhrál první velkou cenu s týmem z Maranella.
„Musím říct obrovské ‚grazie‘ všem zde, Ferrari, všem v továrně, šéfovi týmu Fredovi (Vasseurovi) za to, že ve mě věřil a přivedl mě do tohoto týmu,“ řekl Hamilton. „Začal jsem se snem, který se loni zdál téměř nemožný. Nikdy jsme se ale nevzdali naděje a tým mě prostě neustále zvedal. Udělali jsme tolik změn a zlepšení, a navíc mám tu největší fanouškovskou základnu, jakou si sportovec může přát. Děkuji všem.“
Pro britského jezdce jde o 106. triumf, čímž posunul svůj rekord.
„Všechna byla svým způsobem výjimečná, ale tohle je něco jiného. Jako mladší jsem v televizi sledoval úspěchy Ferrari. A vždycky jsem si říkal, jaké by to bylo vyhrát v tom voze. A teď to přišlo. Všichni tak tvrdě pracovali a opravdu si to zaslouží. Jsem jim navždy vděčný. Doufám, že tohle je jen první z mnoha. Dnes jsme měli skvělé zastávky v boxech, skvělou strategii, vůz byl fantastický. Forza Ferrari!“
Loni odepisovaný, letos zbožňovaný. Foto: Ferrari
Hamilton také přiznal, že loni ho celý rok trápilo nespecifikované zranění, které mu způsobila havárie právě na okruhu Barcelona-Catalunya, pravděpodobně při jednom z předsezonních testů ve starších vozech Ferrari. Sedminásobný šampion díky vítězství překonal velkou část bodové propasti mezi ním a Kimim Antonellim, jenž závod nedokončil. Také se ve věku 41 let stal sedmým nejstarším vítězem velké ceny F1, jedním z pouze devíti čtyřicátníků, kterým se to povedlo, nepočítaje Luigiho Fagioliho, který i díky spojení sil s Juanem Manuelem Fangiem slavil vítězství i ve věku 53 let. Hamilton je nejstarším vítězem od roku 1970, kdy vyhrál 43letý Jack Brabham. Také je v celé historii MS F1 pouze šestnáctým závodníkem, jenž vyhrál velkou cenu za tři různé týmy. Stirling Moss vyhrál za volantem vozů pěti různých značek, avšak to se opět vracíme až k počátkům historie Formule 1.
Zdroj: RaceFans, úvodní foto: Ferrari

Colapinto kvůli penalizaci klesl z osmého na desáté místo
Sky prodloužila smlouvu s F1 o 5 let za miliardu liber

15.06. 2026