Hamilton si na Nürburgringu připsal svůj druhý letošní triumf

Velká cena Německa - závod

Lewis Hamilton si připsal své druhé letošní vítězství, když opanoval Velkou cenu Německa na Nürburgringu. Na stupních vítězů jej doplnili Fernando Alonso a Mark Webber.

Brit položil základ svému budoucímu úspěchu hned po zhasnutí červených světel, kdy se dostal ještě před první zatáčkou před Marka Webbera.

Webber zkusil na Hamiltona zaútočit ve 12. kole, jezdec McLarenu si svou pozici ale udržel.

To, co se Webberovi nepovedlo na trati, se mu podařilo během prvních zastávek v boxech, kdy se dostal do vedení.

Hamilton se na čelo vrátil během druhých zastávek v boxech. Po výjezdu z boxové uličky jel sice Hamilton s Webberem bok po boku, ve třetí zatáčce ale Brit nekompromisně svého soupeře vytlačil a ujal se provizorního vedení.

O kolo později zajel ke své druhé zastávce také Alonso a po výjezdu z boxů se s Hamiltonem opakoval souboj jako při souboji s Webberem, tentokrát byl nicméně Brit klidnější a bez větších potíží uhájil vedení.

Od té doby to byla jasná záležitost mistra světa z roku 2008 a o vedení jej nepřipravily ani závěrečné zastávky, během kterých jezdci přezuli na tvrdší sadu.

Na druhém místě dojel Fernando Alonso před Markem Webberem, který tak i navzdory zisku pole position nezopakoval svůj triumf z roku 2009.

Až do předposledního kola byli diváci svědky souboje o čtvrté místo mezi Felipem Massou a Sebastianem Vettelem, který nakonec lépe vyzněl pro domácího miláčka Vettela.

Obhájce titulu mistra světa má za sebou těžký závod. Po startu, při kterém jej předjel Alonso, udělal Vettel v 10. kole chybu v brzdění do jedné ze zatáček, o své čtvrté místo však nepřišel.

Pozici ztratil až během druhých zastávek v boxech, kdy se před něj dostal Massa. Po zbytek závodu mezi sebou oba jezdci předvedli pěkný souboj o čtvrté místo, který vyvrcholil až během poslední zastávky.

Na tu oba zamířili až v nájezdu do posledního kola. Mechanici Red Bullu byli rychlejší než jejich kolegové od Ferrari a Vettel tak dojel čtvrtý, což pro něj v letošní sezóně znamená jasně nejhorší výsledek, když zatím byl nejhůře druhý.

Za pátým Massou dojel na velmi slušném šestém místě další domácí závodník Adrian Sutil na force indii před svými dvěma krajany z týmu Mercedes Nicem Rosbergem a Michaelem Schumacherem.

Další dva body si do své pokladničky dovezl devátým místem Kamuj Kobajaši před desátým Vitalijem Petrovem.

Těsně za body zůstal tentokrát Sergio Perez před dvanáctým Jaimem Alguersuarim, třináctým Paulem di Restou, čtrnáctým Pastorem Maldonadem a patnáctým Sebastienem Buemim, který musel kvůli diskvalifikaci ze včerejší kvalifikace startovat z poslední pozice.

Nejlepším jezdcem závodícím za nový tým byl Heikki Kovalainen na lotusu před dvojicí virginů Tima Glocka a Jeromeho d'Ambrosia.

Na devatenácté pozici dojel Daniel Ricciardo před Karunem Čandhokem.

Závod nedokončil Vitantonio Liuzzi a Rubens Barrichello, kterého vyřadil únik oleje z jeho vozu.

Podruhé v řadě neviděl cíl Jenson Button, který tentokrát musel odstoupit kvůli problémům s hydraulikou.

Nedojel ani domácí Nick Heidfeld, který skončil už v 11. kole po kontaktu se Sebastienem Buemim.

Na čele průběžného pořadí zůstává i nadále Sebastian Vettel před svým týmovým kolegou Markem Webberem.

Na třetí místo se před Fernanda Alonsa díky vítězství posunul Lewis Hamilton. Pátý je jeho týmový kolega Jenson Button.

Red Bull dominuje také mezi týmy, když na druhý McLaren má náskok již 112 bodů. Ferrari je třetí o dalších 51 bodů zpět.