Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Do Melbourne cestovali zbytečně také veteráni

Do Melbourne cestovali zbytečně také veteráni

Fisichella s Barrichellem si nakonec nezazávodili

Nebyla to pouze formule 1, koho se zrušení australského závodního víkendu dotklo. Čáru přes rozpočet udělalo toto rozhodnutí také sériím, které se měly v Melbourne představit v rámci doprovodného programu.

V roli „křoví“ královny motorsportu se měl tento víkend v Albert Parku ukázat mimo jiné i místní šampionát monopostů S5000. V jeho startovní listině se objevila dvojice bývalých pilotů formule 1 – nejzkušenější jezdec historie Rubens Barrichello a Giancarlo Fisichella.

Zatímco pro Brazilce se mělo po jeho loňském vystoupení na okruhu Sandown Raceway jednat již o druhý start na této scéně, u rodáka z Říma se schylovalo k návratu do kokpitu po mnohem delší době. V Melbourne měl totiž vítěz zdejší velké ceny z roku 2005 absolvovat první formulový závod od VC Abú Zabí 2009.

Závodní víkend pro sedmačtyřicetiletého závodníka ideálně nezačal. V úvodu čtvrtečního volného tréninku si patrně při výjezdu mimo trať mezi devátou a desátou zatáčkou poškodil přední přítlačné křídlo. Ve zbývajících minutách se pak musel s tímto nedostatkem vypořádat, což se mu ale tak docela nepodařilo. V závěru totiž na stejném místě opustil dráhu znovu. S časem 1:52,5617 nakonec obsadil desátou příčku. Barrichellovi se vedlo o něco lépe a po zajetí kola v hodnotě 1:52,1568 skončil sedmý.

V kvalifikaci si ale oba matadoři role prohodili. Nepříjemnosti musel tentokrát řešit Barrichello. Jezdec Teamu BRM se postaral o červené vlajky poté, co se ve třetí zatáčce roztočil a skončil v kačírku. Po zajetí času 2:12,6278 figuroval ve výsledkové listině s velkou ztrátou na poslední 14. pozici. Naopak Fisichella si oproti tréninku mírně polepšil. S časem 1:51,7316 skončil na devátém místě.

Rubensi Barrichellovi kvalifikace nevyšla. Foto: S5000

„Zvážíme-li problémy v kokpitu, není deváté místo v kvalifikaci špatné. Už se těším na závod,“ řekl vítěz tří závodů formule 1 po boji o startovní pozice pro úvodní jízdu. O den později ale přišlo rozhodnutí o zrušení podniku a Fisichella se tak prvního formulového závodního vystoupení po dlouhých jedenácti letech nakonec nedočkal.

Giancarlo Fisichella během podniku S5000 v Melbourne. Giancarlo Fisichella nakonec další formulový závod neabsolvoval. Foto: S5000

K rozhodnutí víkend ukončit se krátce po jeho oznámení vyjádřil Barrichello. Účastník 326 závodů F1 měl pro pořadatele pochopení: „Bylo opravdu nádherné svézt se znovu v Albert Parku. Co se stalo, je škoda. V této době ale o sebe musíme pečovat,“ řekl vicemistr světa z let 2002 a 2004, který by se měl letos v šampionátu představit ještě během listopadového nemistrovského podniku v Bathurstu.

Na trati jsme ale mohli vidět ještě další dvě jména spojená s formulí 1. Prvním z nich byl nový rezervní pilot Williamsu Jack Aitken a druhým Alexandre Prémat, na kterého si mohou fanoušci pamatovat díky účinkování během prvních dvou volných tréninků na VC Číny 2006 v kokpitu stáje Midland. Pro Aitkena skončil trénink pátou příčkou a kvalifikace šestým místem. Prémat pak zajel ve zkušebních jízdách devátý čas. V boji o startovní pozice si ale polepšil a vypracoval se na čtvrtou pozici.

Výsledky volného tréninku: 1. James Golding (Austrálie, Garry Rogers Motorsport) 1:51,1937, 2. Thomas Randle (Austrálie, Team BRM) +0,0072, 3. James Davison (Austrálie, Team BRM) +0,1846... 7. Rubens Barrichello (Brazílie, Team BRM) +0,9631, 10. Giancarlo Fisichella (Itálie, Borland Racing Developments) +1,3680.

Výsledky kvalifikace: 1. James Golding (Austrálie, Garry Rogers Motorsport) 1:50,6520, 2. Thomas Randle (Austrálie, Team BRM) +0,1269, 3. Ricky Capo (Austrálie, Modena Engineering) +0,6317... 9. Giancarlo Fisichella (Itálie, Borland Racing Developments) +1,0796, 14. Rubens Barrichello (Brazílie, Team BRM) +21,9758.

zdroj: FORMULE.cz